Jednou z nejdůležitějších změn, kterou přináší návrh novely zákona upravujícího pobyt ukrajinských uprchlíků na území České republiky, bude možnost získat standardní povolení k dlouhodobému pobytu, a tím vystoupit z režimu dočasné ochrany. V návaznosti na to bude po uplynutí požadované doby pobytu na území České republiky rovněž možné zažádat o trvalý pobyt, což umožní současným uprchlíkům se na území České republiky usadit již natrvalo.

V současné době pobývá na území České republiky přibližně 380 000 ukrajinských uprchlíků, z nichž 117 000 pracuje a 180 000 chtějí zůstat v České republice i nadále po skončení platnosti jim udělené dočasné ochrany. Dle ředitelky Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, Andreji Krchové, více než 60 % Ukrajinců jsou zaměstnání pod svoji úroveň kvalifikace.

Od ledna 2024 mají držitelé dočasné ochrany, kteří ji nezískali v tomto roce, možnost požádat o prodloužení její platnosti až do 31.3.2025. Předmětné prodloužení je dvoufázové. Nejprve bylo potřeba provést online registraci prostřednictvím Informačního portálu pro cizince, jinak by byla platnost dočasné ochrany automaticky ukončena ke dni 31.3.2024. Následně je potřebné se se všemi potřebnými podklady objednat a dostavit na příslušné pracoviště Ministerstva vnitra České republiky, Odboru azylové a migrační politiky, kde bude žadateli vyznačen vízový štítek, čímž bude jeho dočasná ochrana prodloužena až do 31.3.2025.

S opatřením veškerých potřebných dokumentů Vám můžeme pomoci. Neváhejte se na nás obrátit.

Kontaktujte nás

Další změnou, která přišla již na začátku roku 2024, je možnost vykonat trest vyhoštění, který byl uložen držiteli dočasné ochrany. Nově tedy v případě, kdy ukrajinský uprchlík spáchá trestný čin, za nějž byl na území České republiky pravomocně odsouzen, nebude již mít možnost zde zůstat do konce platnosti jeho dočasné ochrany, nýbrž bude mít povinnost se na území Ukrajiny vrátit bezodkladně po vydání pravomocného soudního rozhodnutí o vyhoštění.

V souvislosti s nejistotou týkající se evropské právní úpravy pobytu ukrajinských uprchlíků na území Evropské unie byla navržena novela zákona – Lex Ukrajina VII, která má prodloužit dočasnou ochranu na území České republiky do března roku 2026. Důležitou změnou, kterou přináší tento návrh novely zákona, je možnost získání zvláštního povolení k dlouhodobému pobytu. Ačkoliv je v názvu tohoto povolení výraz „zvláštní“, bude se jednat o povolení k dlouhodobému pobytu v obdobném režimu, ve kterém jej získávají cizinci, kteří nejsou ukrajinskými uprchlíky. Zvláštní povolení k dlouhodobému pobytu bude vydáváno na dobu 5 let.

Podmínkami pro udělení tohoto pobytového oprávnění jsou:

  • pobyt s dočasnou ochranou na území ČR po dobu nejméně dvou let, pokud nejste osobou mladší 18 let, která podléhá společné registraci
  • bezúhonnost
  • ekonomická soběstačnost, která bude prokázána ročním úhrnným příjmem za určené období a ročním základem daně z příjmu ve vládou stanovené minimální výši
  • nezávislost na humanitárních dávkách – cizinec nesmí být po dobu stanovenou vládou jejich příjemcem
  • nahlášené místo pobytu na území ČR
  • platné cestovní doklady
  • plnění školní docházky u dětí, které byly ve školním roce předcházejícím podání žádosti o udělení povolení k dlouhodobému pobytu ve věku 6-14 let.

Ministerstvo vnitra České republiky má vytvořit tzv. seznam pro registraci, v němž budou zapsáni všichni ukrajinští uprchlíci, kteří splňují výše uvedené podmínky. Podání žádosti o vydání zvláštního povolení k dlouhodobému pobytu, resp. registrace, bude probíhat prostřednictvím elektronického formuláře, tedy nikoliv standardním postupem.

Osoby, které nebudou splňovat výše uvedené podmínky, a tedy nebudou zapsány v seznamu pro registraci, zůstanou i nadále držiteli dočasné ochrany. Z legislativního hlediska má dojít k důležité změně, kdy nově zřejmě nebude nutné novelizovat zákon upravující pobyt ukrajinských uprchlíků na území České republiky každý rok, jak tomu je v současné době. Proces prodlužování dočasné ochrany by se tedy neměl v nejbližších letech, přinejmenším významně, měnit.

Státní orgány České republiky nebudou schopny vést řízení s každým uprchlíkem zvlášť, i proto má být vytvořen výše uvedený seznam. Z důvodu velkého množství držitelů dočasné ochrany na území České republiky a pro účely urychlení procesu získání povolení k dlouhodobému pobytu, budou mít uprchlíci povinnost se registrovat společně se svojí rodinou, se kterou žijí a jejíž členové zde požívají dočasnou ochranu.

Rodinou bude v tomto kontextu zřejmě myšleno:
  • manžel cizince, který je držitelem dočasné ochrany
  • nezletilé dítě cizince, který je držitelem dočasné ochrany, včetně nezletilých dětí, které mu byly svěřeny do péče, nebo je jejich poručníkem, anebo které byly cizincem osvojeny
  • cizinec starší 65 let nebo bez ohledu na věk cizinec, který se o sebe nedokáže ze zdravotních důvodů sám postarat.

Osoby, které získají povolení k dlouhodobému pobytu v standardním režimu, budou mít možnost zažádat o trvalý pobyt po uplynutí 5 let nepřetržitého pobytu na území České republiky.

Držitelé dočasné ochrany mají volný přístup na trh práce. To samé bude platit pro ukrajinské uprchlíky, kterým bude vydáno zvláštní povolení k dlouhodobému pobytu. Zde je důležité vědět, že se pro účely žádosti o povolení k trvalému pobytu bude doba pobytu na základě (předchozí) dočasné ochrany do celkové doby pobytu započítávat jednou polovinou. Oproti tomu zvláštní dlouhodobý pobyt se bude započítávat celou svojí délkou.

Cizinci, kteří nejsou držiteli dočasné ochrany, standardně můžou měnit svůj účel pobytu. Například v případě, kdy je cizinec studentem a požádá o vydání zaměstnanecké karty, jelikož má v úmyslu na území České republiky pouze pracovat, dojde ke změně účelu jeho pobytu, kdy mu bude vydáno nové povolení k dlouhodobému pobytu. Pro držitele zvláštního povolení k dlouhodobému pobytu však taková změna zřejmě nebude možná. Soudní přezkum zamítnutí žádosti o udělení dočasné ochrany je stále vyloučen, což má zůstat neměnné.

Tato novela, pokud dojde k jejímu přijetí, je velice významnou změnou a pro značnou část ukrajinských uprchlíků přináší trvalé řešení jejich nejistého pobytového statusu. Držitelé dočasné ochrany dosud často vyhledávali konzultace ohledně budoucnosti dočasné ochrany, zda a jakým způsobem a na jak dlouho bude prodlužována, zda a za jakých podmínek bude možné tzv. řádně legalizovat pobyt po skončení platnosti dočasné ochrany, příp. po skončení válečného konfliktu na Ukrajině, apod. Předmětná novela tak dává na tyto otázky jednoznačnou odpověď a pro ty uprchlíky, kteří mají zájem dlouhodobě se usadit v České republice a jsou ekonomicky aktivní, přináší možnost získat v zásadě standardní povolení k pobytu. Návrh zákona však počítá s určitými odlišnostmi, které vyplývají zejména z toho, že ukrajinští uprchlíci již určitou dobu pobývají na území České republiky a jsou tedy do české společnosti alespoň zčásti integrováni. Jako příklad lze zmínit, že pro získání zvláštního povolení k dlouhodobému pobytu nebudou muset absolvovat adaptačně-integrační kurz. Průběh přijetí novely a její finální znění budeme pečlivě sledovat. Budete-li potřebovat pomoc se získáním povolení k pobytu v budoucnu, anebo potřebujete předběžnou konzultaci, abyste věděli, zda budete splňovat podmínky pro jeho získání, můžete se na nás kdykoliv obrátit.

Naši specialisté důkladně sledují veškeré změny v české imigrační legislativě. Obraťte se na nás a my Vám pomůžeme vyřešit Vaši situaci.